«Фредерік Кіслер: Магічна Архітектура як пре-архітектура»: відкриття виставки у Львівській політехніці

Заставка до заходу

Передмова до«Кола невимовного»— великої групової виставки, кураторкою якої єМарта Кузьма. Виставка «Коло невимовного» звертається до розриву як дисфлюентності, «затинання», що відкриває простір для паузи, важливої для показу мистецтва у воєнному контексті. «Коло невимовного» охоплює візуальне, аудіальне, перформативне й діалогічне. Проєкт поєднує свідчення, історичні матеріали, архівні документи й безліч дискусій, які окреслюють досвіди життя серед війни та їхнє втілення у виробництві мистецтва. Водночас виставка осмислює і досвіди тих, хто виїхали, експатріювалися чи обрали вигнання, щоб, як зазначає Целан у своїй промові «Меридіан», вести невтомну боротьбу з втратою місця.

«Коло невимовного» є проєктом «Фактури 10», головною кураторкою і художньою директоркою якої виступає Марта Кузьма. Основні локації виставки «Коло невимовного» — Jam Factory Art Center, Дім42 та Машинна зала Львівської політехніки.

Проєкт презентує «Фактура 10», ключова ініціатива Ribbon international.

20 червня 2025 рокув Національному університеті «Львівська політехніка» відкриється частина виставки «Коло невимовного», що включає в себе манускрипт до «Магічної архітектури» австрійського архітектора Фредеріка Кіслера.

Ця частина експозиції відкриється лекцією директора Австрійського приватного фонду Фредеріка та Ліліан Кіслер, Ґерда Ціллнера: «Фредерік Кіслер: Магічна Архітектура як пре-архітектура.

Програма заходу

  • 16:00 –Коло невимовного: передмова
    • Спікерка:Марта Кузьма– арт-директорка та головна кураторка «Фактури 10», професорка Єльської школи мистецтв
    • Місце проведення:
  • 17:00 – Фредерік Кіслер: Магічна архітектура
    • Спікер:Ґерд Ціллнер– директор Австрійського приватного фонду Фредеріка та Ліліан Кіслер
    • Локація:

Виставка триватимез 20 червня до 2 листопада 2025 рокув Машинній залі Львівської політехніки (). Вхід вільний. Графік роботи: середа-неділя, 11:00–18:00.

Уся інформація про публічну програму буде на сайтах,та.


Фредерік Кіслер«Магічна архітектура: манускрипт (факсиміле)»


«Магічна архітектура» — це назва рукопису книги австрійського архітектора і теоретика Фредеріка Кіслера, який емігрував до США, поданого до видавництва після Другої світової війни, але так і не опублікованого. Структурований як неовітрувіанське есе з десяти частин, що складається з понад 300 машинописних сторінок тексту та набору з понад шістдесяти ілюстрацій на пластинах — включно з оригінальними малюнками та схемами — це наймасштабніший книжковий проєкт Фредеріка Кіслера. Він відображає міждисциплінарні дослідження архітектора та його дружини Стефі Кіслер у сферах палеоархеології, природної та культурної антропології, людської психології, фізіології тварин та історії мистецтва/архітектури, а також упередження, які впливали на ці дисципліни в епоху, коли був складений рукопис.

У десяти частинах своєї книги Кіслер описує еклектично універсальну історію житла — від осель тварин і ранніх етапів розвитку людства до «нетрів» зруйнованих війною мегаполісів ХХ століття, підкреслюючи нерівність між величними релігійними чи державними пам’ятками і домівками тих, хто насправді будує ті ж самі споруди. За словами Кіслера, «Магічна архітектура» — це, зрештою, архітектура для всіх; архітектура, яка перевершує функціоналістські потреби «притулку» і може подолати простір між економічним «фактом» та архітектурним «баченням», водночас вирішуючи нагальні проблеми людського існування після періоду глобальної руйнації.

Ця виставка факсимільних робіт Фредеріка Кіслера стала можливою завдяки співпраці Фонду Фредеріка Кіслера у Відні та CIVA (Центру інформації, документації та виставок) у Брюсселі.

Ця добірка робіт Фредеріка Кіслера була зроблена директором CIVA Ніколаусом Гіршем і була частиною більшої виставки під назвою «До-архітектури» (6 листопада 2024 – 30 березня 2025). До-архітектури, яка розглядала не просто «не архітектуру», а те, чим архітектура могла б стати, але в кінцевому підсумку дезавуювала. Ті ж самі нереалізовані потенції переслідують не лише далеке минуле, але й тривожне сьогодення архітектури в часи екологічної кризи, енергетичної трансформації та пов’язаних з нею соціальних викликів.

Виставка робіт Кіслера також проходить паралельно з майбутньою публікацією MIT Press — «Магічна архітектура: Історія людського житла» Фредеріка Кіслера за редакцією Спіроса Папапетроса та Герда Зілнера (вийде у серпні 2025 року).


16 (d): Хмарочос на сто тисяч мешканців, приблизно в чотири рази вищий за Емпайр-Стейт-Білдінг та в шість разів вищий за будівлю Королівського коледжу цивільного управління в Нью-Йорку. (Порівняно з висотою білої мурахи – 3/16 дюйма.)