21 липня в Національному університеті «Львівська політехніка» відбувся круглий стіл «Протимінна діяльність в Україні: актуальні виклики та стратегічна роль ЗВО у подоланні наслідків війни». У його роботі взяли участь ректорка університету Наталія Шаховська, проректор із соціальних питань та з управління інфраструктурою Ігор Гельжинський, виконувачка обов’язків керівника Центру ветеранського розвитку Львівської політехніки Інна Назарова, проректор із навчально-методичної роботи ЛДУБЖД Олександр Придатко, заступник начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з навчальної роботи Олексій Карасюк, начальник кафедри тактики Сил підтримки НАСВ Дмитро Окіпняк, начальник управління вибухотехнічної служби ГУ НП у Львівській області Андрій Штангрет, голова правління «Асоціації саперів України» Тимур Пістрюга, т.в.о. начальника управління з питань ветеранської політики Львівської ОВА Максим Фетісов, начальник управління реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Закарпатській області Олександр Коваленко, старший офіцер з координації підготовки безпілотних систем Західного територіального управління Національної гвардії України Василь Масний, заступник начальника 2-го аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України у Львівській області Олег Лисик і заступник керівника проєкту «Підтримка України у знищенні звичайних озброєнь» американської компанії «Тетра Тек» Ґарет Гокінс та інші.
Роль закладів вищої освіти стає ключовою
Розпочинаючи роботу круглого столу, Інна Назарова наголосила:
— Сьогодні Україна переживає безпрецедентні виклики. Війна залишає глибокі рани, і серед найсерйозніших наслідків — необхідність відновлення, відбудови та забезпечення безпеки наших територій. У цьому контексті роль закладів вищої освіти стає ключовою, адже саме вони є тими осередками, що здатні формувати новий кадровий потенціал, який буде рухати нашу країну вперед, зокрема в такій критично важливій сфері, як протимінна діяльність.
Учасники круглого столу вшанували пам’ять загиблих внаслідок збройної агресії рф проти України хвилиною мовчання. Після цього ректорка Національного університету «Львівська політехніка» Наталія Шаховська зазначила:
— Наша країна вже понад 11 років протистоїть агресії, відтак є найбільш замінованою країною у світі. І це стосується як фронту, так і цивільної інфраструктури. Виникли також проблеми виявлення і подолання наслідків хімічного забруднення території.
Львівська політехніка усвідомлює всі виклики, які постали перед нашим суспільством. І безпосередньо зараз ми вже налаштовані на те, щоб готувати фахівців, які могли б допомогти у подоланні наслідків війни.
У першу чергу ми говоримо про багатопрофільність фахівців, яких готує Львівська політехніка. Ми —технічний університет, тому готуємо інженерів-конструкторів. Зокрема, у нас є освітні програми, пов’язані з розробленням роботизованих систем, геопросторового моделювання наслідків хімічного забруднення території. Готуємо IT-фахівців для аналізу даних, кібербезпеки, хіміків для виявлення вибухових речовин.
Не оминаємо й гуманітарну складову питання — наша Політехніка готує фахівців із психології, соціальних працівників для підтримки постраждалих, спілкування з військовими, нашими героями. Тобто йдеться про комплексний підхід до проблем подолання наслідків війни.
До реальних потреб фронту й тилу адаптуємо і свої освітні програми, зокрема з управління БПЛА та робототехнікою. Таким чином прагнемо, щоб наші випускники здобули найактуальніші знання та навички.
Крім того, Львівська політехніка є центром новацій. Маємо результати, які вже безпосередньо використовують наші воїни. Зокрема, наші науковці вже розробили й виготовляють гідрогелеві пов’язки Aquior як спосіб загоювання ран і полегшення процесу лікування. Також у нашому університеті здійснили низку кодифікованих розробок, про які не маємо права говорити, але вони вже використовуються.
Львівська політехніка готує й фахівців за міждисциплінарними програмами, які передбачають наявність різної кваліфікації. Наприклад, комп’ютерні науки та геопросторове моделювання.
Як освітньо-науковий осередок маємо можливість брати безпосередню участь у різних міжнародних програмах для обміну досвідом. Це дає змогу залучати до співпраці з нами міжнародних партнерів.
Будемо говорити відверто: міжнародні партнери не дуже радо обговорюють з українськими університетами військові питання, але радо відгукуються на гуманітарні аспекти подолання наслідків війни. Тому до освітніх програм для протимінної діяльності можна залучати міжнародних партнерів.
Для нас є також важливим формування культури безпеки та відповідальності. Передусім це соціальна відповідальність і розуміння важливості гарантування безпеки громадян.
Маємо у Львівській політехніці Центр ветеранського розвитку, який акумулює в собі різні галузі діяльності — це і перекваліфікація колишніх військових, зокрема за двома спеціальностями: геоінформатика та робота з БПЛА, а також адаптація ветеранів війни до мирного життя. Центр має відповідну інфраструктуру для людей з інвалідністю і функціонує за принципом «єдиного вікна» — коли військові можуть безпосередньо звертатися з однією точкою входу. І, власне, весь процес залучення колишніх військових до навчального процесу здійснюється з однією точкою входу.
Для нас як технічного університету надзвичайно важливо працювати в напрямі подолання наслідків війни. Тому дякую за те, що маємо змогу обговорювати за «круглим столом» настільки важливі питання.
Не обійтися без науки
Своєю чергою голова правління «Асоціації саперів України»(далі —АСУ) Тимур Пістрюга наголосив:
—Світова спільнота ще не зустрічалася з настільки великим масштабом замінованості територій, як у нашій країні. Тому шукаємо ключі подолання цієї проблеми. І, звісно, тут не обійтися без науки. Нам потрібні експерти, фахівці. Протимінна діяльність не обмежується роботою саперів, процесом розмінування, а поєднує в собі дуже багато різних сфер: екологію, енергетику, геопросторові науки.
Старша гуманітарна координаторка Асоціації саперів України Анна Скиба провела презентацію про діяльність АСУ. А заступник керівника проєкту «Підтримка України у знищенні звичайних озброєнь» Ґарет Гокінс погодився, що Львівська політехніка та інші українські університети можуть відіграти ключову роль у підготовці спеціалістів з розроблення технології розмінування й у розбудові партнерства з такими організаціями, як АСУ та компанія «Тетра Тек». Ґ.Гокінс акцентував:
—Координація зусиль і стратегічні партнерства прокладають шлях уперед, щоби зменшити ризики, врятувати життя та ресурси для більш безпечного розвитку й майбутнього.
Голова ГО «Учасники процесу захисту Батьківщини» Олександр Поліщук зауважив, що саме у Львівській політехніці вперше зібралося за одним столом так багато операторів мінної безпеки. Він нагадав, що власне наш університет зголосився запровадити новітню освітню програму з мінної безпеки, покликану максимально гарантувати життя саперів, до розроблення якої долучилися представники семи кафедр; а також закликав заклади вищої освіти спільно проводити навчання студентів і курсантів, випробовувати інноваційні методи й технології роботи та відпрацювати алгоритм спільних дій.
Співпрацю поглиблять
Кульмінацією круглого столу стало підписання ректоркою Львівської політехніки Наталією Шаховською й головою правління «Асоціація саперів України» Тимуром Пістрюгою Меморандуму про співпрацю. Його мета — «сприяння розвитку вищої освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності для задоволення потреб України у кваліфікованих кадрах і результатах прикладних наукових досліджень та забезпечення її інноваційного розвитку тапідвищення рівня конкурентоспроможності».
У Меморандумі також зазначено: «Сферою, в якій планується розвиток співпраці Університету і АСУ та його відокремлених структурних підрозділів у рамках Меморандуму, є розвиток безпілотних систем, їх моделювання, розробка, випробування та модернізація, дії експериментального характеру. Предметом Меморандуму є спільна діяльність Сторін для досягнення його мети. Її реалізовуватимуть через спільні заходи та проєкти, які проводитимуть на базі Центру ветеранського розвитку Національного університету «Львівська політехніка», а також включатиме залучення партнерів до міжнародних заходів іпроєктів».