Студенти, які долучилися до конкурсу відеороликів «Моя європейська Україна», фінал якого відбувся 24 червня у межах проєкту EU_LEAD, поділилися враженнями від участі. Ми поспілкувалися з представниками кількох команд — Діаною Несміян, Русланою Кістечок, Андрієм Козачиною, а також із викладачкою Ольгою Івасечко, яка допомагала їм і входила до складу журі.
Доцентка кафедри політології та міжнародних відносин Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Ольга Івасечко розповіла, чим є цей проєкт:
— EU_LEAD — Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога — програма Erasmus+, напрям Жан Моне, модуль за підтримки Європейського інструменту сусідства. Реалізується в Національному університеті «Львівська політехніка» з 2023 року і триватиме до 2026-го. Координаторкою проєкту є Ярина Турчин — докторка політичних наук, професорка кафедри політології та міжнародних відносин. У межах проєкту проводимо низку різноманітних заходів, серед яких: лекції запрошених спікерів, вікторини, форуми, саміти, вечори знайомств тощо.
Серед цілей проєкту — поширення знань про ЄС як глобального лідера та загалом про євроінтеграційну тематику в середовищі зацікавлених фокус-груп, формування у студентів комплексних знань про глобальне відповідальне лідерство Європейського Союзу через популяризацію політик, спрямованих на запобігання змінам клімату, захист навколишнього середовища та надання гуманітарної допомоги — з проєкцією на зусилля європейських партнерів щодо подолання/пом’якшення негативних наслідків в Україні, завданих російським агресором на шляху її вступу до ЄС. Водночас проєкт передбачає формування в студентів практичних навичок через розуміння змісту та механізмів імплементації важливих політик і програм ЄС у зазначених сферах, залучення практиків до реалізації проєкту, удосконалення методики викладання європейських студій за участі широкого кола стейкхолдерів, а також через синергію з іншими проєктами Erasmus+ та популяризацію найкращих практик.
Діана Несміян, студентка, яка щойно закінчила другий курс за спеціальністю «міжнародні відносини», так відгукується про свою участь у конкурсі:
— Тема європейських цінностей і євроінтеграції для нас не просто актуальна — вона особисто важлива. Ми хотіли висловити власну позицію й поділитися баченням того, як Україна вже стала частиною європейської родини.
Під час конкурсу студенти працювали в командах, кожна з яких створювала відеоролик на обрану тему. Команда Діани виявила бажання зняти відео, ідеєю якого стали європейські цінності, які поділяють українці.
— Відео розповідає про те, як українська молодь сьогодні формує європейське майбутнє. Ми акцентували увагу на цінностях, які вже давно стали частиною української ідентичності: свобода, гідність, демократія, рівність і законність. Обрали тему європейських цінностей та євроінтеграції України. Ідеї — це трансформація українського суспільства через боротьбу, реформи та прагнення до свободи й гідності, — зауважила Діана.
Андрій Козачина, студент другого курсу спеціальності «міжнародні відносини», вважає, що під час навчання потрібно використовувати всі доступні можливості:
— Студентство — це час показати себе, а також навчатися, здобуваючи досвід. Такі проєкти є чудовою можливістю працювати в команді, навчитись організовуватись та виконувати такого роду завдання.
Відео, над яким працювала команда Андрія, мало на меті розповісти, що допомагає Україні захищатися.
— Наш відеоролик називається «Безпечна Європа починається з України». Ідея полягає в тому, що найважливішим зараз, не тільки в Україні, а й у межах усієї Європи, має бути російсько-українська війна та методи боротьби проти агресора за допомогою технологій. Наше відео має безпековий характер, і окрім ролі Європи у безпеці України ми також показали, як технології допомагають зробити захист України ефективнішим — це державний кластер Brave1, додаток ЄВорог і Центр оборонних інновацій. Усе це технології, які працюють на поліпшення безпекового стану країни, — поділився Андрій.
На конкурсі також порушили тему особистої відповідальності за зміни, яких усі прагнуть, — вона є не менш актуальною за інші. Так, команда Руслани Кістечок — студентки другого курсу спеціальності «міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» — створила відео, темою якого стала спорідненість українців з європейськими цінностями.
— Ми з командою прагнули показати, що європейські цінності — це не щось далеке, а вже присутнє в повсякденному житті українців: у свободі, прагненні до змін, взаємоповазі та розвитку. У центрі нашого відео «Моя європейська Україна» — ідея, що європейська інтеграція починається з кожного з нас, з наших дій, рішень і ставлення до суспільства, — розповіла Руслана.
Ольга Івасечко поділилася, що конкурс відеороликів проводять уже не вперше:
— Це вже в нас як тяглість добрих традицій, оскільки проєкт EU_LEAD є третім. Уперше ми запровадили практику проведення конкурсу відеороликів на нашому першому проєкті — модулі Жана Моне «Ініціатива ЄС Східне партнерство: можливості для України», який успішно завершили. Згодом масштабували цей конкурс в інший, тобто другий наш проєкт — кафедру Жана Моне «Європейські студії для технічних спеціальностей у Національному університеті "Львівська політехніка"». Тут уже фокус відеороликів зміщений на цифрову трансформацію України та Європейського Союзу, енергетику ЄС і нові тренди для України, екологічну та кліматичну стійкість. Ну і пролонгували цю традицію на EU_LEAD.
Студенти розповіли, що про цю ініціативу дізналися від викладачів і одразу ж погодилися. У межах заходу вони продемонстрували своє бачення євроінтеграційного майбутнього України, ролі та місця ЄС у розбудові української держави, окреслили перспективи зближення України з Європейським Союзом.
Цьогоріч найбільший інтерес у студентів викликали теми, пов’язані з лідерством ЄС у протидії змінам клімату, захистом навколишнього середовища, наданням гуманітарної допомоги, майбутнім України в ЄС, баченням українців щодо євроінтеграції, європейськими можливостями для молоді, досягненнями й перешкодами України на шляху до ЄС та наближенням європейських цінностей. Частина відеороликів присвячена сучасним трендам євроінтеграції, як-от «Львів — молодіжна столиця Європи 2025», «Україна — технологічний хаб та осередок оборонних інновацій ЄС». Студенти продемонстрували чітку візію європейського майбутнього України, а їхні відеоролики стали чудовою промоцією української держави на євроінтеграційному шляху. Робота над цими проєктами сприяла розвитку таких навичок, як командна робота, креативність, критичне мислення та проєктний менеджмент.
Студенти розповіли, яких змін прагнуть у суспільстві і з яким посилом створювали свої відео. Руслана поділилася, що хоче, щоб суспільство брало відповідальність за власні дії й було свідомішим:
— Участь у проєкті EU_LEAD допомогла мені зрозуміти: варто прагнути бачити суспільство більш свідомим, відповідальним і згуртованим, де панують повага до прав кожної людини, рівність, толерантність і активна громадянська позиція.
За словами Діани, у своїй роботі вони прямо назвали ключові цінності Європи — гідність, свободу, верховенство права — й показали, як вони вплетені в українську реальність. Через події, приклади й голос молоді.
— Ми прагнемо відповідального, прозорого, справедливого суспільства. Наше відео — це нагадування, що європейські цінності — це не щось далеке, а наша реальність, якщо ми самі її творимо, — наголосила дівчина.
А Андрій стверджує, що участь у програмі EU_LEAD і конкурсі дала змогу глибше зрозуміти прогрес і виклики України на шляху до ЄС, а також усвідомити важливість активної участі молоді в євроінтеграційних процесах:
— Ми відобразили, як на мене, найважливіший принцип ЄС — безпечна та об’єднана Європа. Я прагну, щоб люди в Україні серйозніше ставилися до того, що зараз відбувається, — до російської агресії. Кожен має розуміти, що лише завдяки зусиллям кожного українця ми зможемо закінчити війну.
Ольга Івасечко зазначила, що євромодуль EU_LEAD активізує участь студентів через різноманітні заходи, як-от розумова гра MIND GAME WHAT DO YOU KNOW ABOUT THE EU, тренінги, участь у засіданнях євроклубів EU FOR YOU, лекції-дискусії з вітчизняними та закордонними експертами з європейських студій, форуми, саміти, вікторини та інші події. Студенти мають тут можливість реалізувати свої ініціативи, розвинути лідерський потенціал, а також навички командної роботи та проджект-менеджменту. Університет — це не просто освітній простір, а майданчик для громадянської активності, що формує нове покоління відповідальних, ініціативних та сміливих лідерів думок і агентів змін в Україні.



