Історія кафедри соціології та соціальної роботи

Логотип Логотип

Підготовка бакалаврів за напрямом «Соціологія» була розпочата в Національному університеті «Львівська політехніка» у 1999 р. на кафедрі інженерно-педагогічної підготовки ІГСН (зав. кафедри проф. Кизименко Л.Д.) у рамках реалізації Міжнародного українсько-канадського мегапроєкту «Реформування соціальних служб в Україні» (1999-2003 рр), фінансованого Канадською Агенцією з Міжнародного Розвитку /СІDА/. Партнерами за проєктом були Національний університет «Львівська політехніка» з української сторони та Манітобський університет (м. Вінніпег) - з канадської. Проєкт здійснювався під патронатом Міністерства освіти і науки України. 

Загальна мета проєкту полягала у реалізації внеску у здійснення реформ громадянського суспільства в Україні через посилення ролі соціальної роботи як «служіння заради соціальної справедливості», шляхом професійної підготовки соціальних працівників, які сприятимуть наданню громадсько базованих соціальних послуг. 

Керівником проєкту з канадського боку був професор факультету соціальної роботи Манітобського університету, доктор Бред МакКензі, з українського боку академічну спільноту представляли проректор з міжнародних зв’язків Львівської політехніки професор Юрій Рашкевич, викладач кафедри іноземних мов Ніна Гайдук, представником від спільноти осіб з неповносправністю був Ярослав Грибальський. Одним з найважливіших результатів проєкту було започаткування освітньої програми із підготовки соціальних працівників у Національному університеті «Львівська політехніка».

Фото

Автори освітньої програми зосередилися на створенні нової моделі освіти і практики в галузі соціальної роботи, що адаптувала передовий світовий досвід у контексті міжнародної співпраці і визначила соціальний розвиток своєю основною концепцією.

Наказом ректора Національного університету «Львівська політехніка» (№ 69-01-25 від 4 березня 2001 р.) професора, доктора фізико-математичних наук Рудавського Ю.К., були закріплені нові спеціальності у структурі Інституту гуманітарних та соціальних наук, і створена кафедра соціології та соціальної роботи, яка отримала статус випусково-загальноосвітньої.

Цінним є те, що творчому науково-педагогічному колективу кафедри соціології та соціальної роботи вдалося побудувати повну вертикаль професійного зростання фахівців соціальної сфери в системі вищої освіти України. 

Кафедра постійно взаємодіє із соціальною сферою міста, області, регіону, докладає чимало зусиль для розвитку, зміцнення і розширення співпраці з державними та громадськими соціальними службами, соціологічними агенціями, організаціями, які слугують водночас базами практики для студентів усіх спеціальностей. З огляду на особливості професійної підготовки майбутніх фахівців на кафедрі, студенти і викладачі багато вільного від навчальної діяльності часу приділяють волонтерству. У такий спосіб закріплюється зв’язок теорії з практикою, формуються практичні навички і компетенції. 

Важливою ланкою у формуванні професійних компетентностей майбутніх соціальних працівників, соціологів, які здобувають ступінь бакалавра, магістра, доктора філософії (PhD), є опора на партнерську взаємодію на місцевому, регіональному, загальнодержавному та міжнародному рівнях. Задля цього 2015 року було створено Міжнародний центр професійного партнерства «Інтеграція»  за ініціативи доцента кафедри Гайдук Ніни Михайлівни і при підтримці директора Інституту гуманітарних і соціальних наук професора Турчин Ярини Богданівни. МЦПП «Інтеграція»  став осередком поширення інклюзивної свідомості та формування інклюзивного освітнього середовища, сприяння архітектурній і соціальній доступності до можливостей навчання у Львівській політехніці для осіб з особливими освітніми потребами, осередком подальшого розвитку мережі міждисциплінарної партнерської взаємодії. 2016 року за участі директора Центру Гайдук Н.М. і активної групи викладачів кафедри соціології та соціальної роботи, які на волонтерських засадах долучилися до роботи нової соціальної структури Львівської політехніки, було сформульовано концепцію розвитку МЦПП “Інтеграція”. У 2017 р. в Центрі розпочала роботу Служба доступності «Без обмежень», а 2019 р. наказом ректора в структурі Центру відкрито Клініку здоров’я громади Львівської політехніки, ініційовано створення Ветеранської служби.

2016 року на кафедрі відкрито нову спеціальність 232 «Соціальне забезпечення». Соціальне забезпечення – це діяльність, спрямована на матеріальну підтримку населення в ситуації соціальних ризиків. Напрям курує кандидат економічних наук, доцент .

Волонтерську роботу викладачів і студентів координує Центр волонтерства кафедри, співпрацюючи з МЦПП «Інтеграція», МБФ «Карітас», КУЗТ «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «ДЖЕРЕЛО», ГО «Розправлені крила», соціологічною агенцією «Фама», УКУ (проєкт «Екуменічний соціальний тиждень»), державними соціальними службами, громадськими організаціями, аналітичними центрами. Наші студенти мають досвід волонтерської роботи під час наукових і соціальних заходів кафедри: Ювілейній Міжнародній науково-практичній конференції «Партнерство заради соціальних змін: 20 років досвіду», проєктах, акціях і заходах МЦПП «Інтеграція», Екуменічних соціальних тижнях, Наукових фестинах Львівської політехніки, волонтерській ініціативі БУР (ГО «Будуймо Україну Разом»), а з 2022 року – працюють в структурах, які надають допомогу учасникам бойових дій, ветеранам російсько-української війни, внутрішньо переміщеним особам.

На базі Ветеранської служби, за підтримки Міністерства у справах ветеранів України, в липні 2023 року у Львівській політехніці було відкрито Центр ветеранського розвитку, який очолила доцент Шаповалова Т.В. Центр розташований в 1 навч. корпусі, кімната 113, реалізує державну політику у професійному розвитку військовослужбовців (мобілізованих осіб), звільнених з військової служби, зокрема ветеранів війни та членів їхніх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.

Оновлено 1 тиждень 6 днів тому